Hakkımızda

“İyilik yap, karşılık bekleme.
Bilgiyi paylaş, karşılık bekleme.”

Türkiye Uğur Böcekleri Projesi (TUP) 2004 yılında İzgören Akademi Eğitim ve Danışmanlık şirketi tarafından başlatılmıştır. Amacı saygı, yurt sevgisi, dürüstlük, girişimcilik ve iş kalitesi ilke ve değerlerini yaşatmak, verdiği gönüllü seminerler aracılığıyla bilgiyi yaymak olan bir sosyal sorumluluk projesidir. Türkiye Uğur Böcekleri Projesi Haziran 2015’de dernekleşerek Uğur Böcekleri Derneği adını alarak kurumsal bir kimlik kazanmıştır.

Türkiye’nin dört bir yanında birçok il, ilçe, köy, çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, ceza infaz kurumu, ilköğretim okulu, lise, üniversite ve sivil toplum kuruluşuna gönüllü Uğur Böceklerimizle ücretsiz seminerler veriyoruz. Amacımız bilgiye ulaşmakta güçlük çeken yerlere bilgiyi ulaştırmaktır. Ne yazık ki köydeki bir öğrenci ile büyük şehirdeki öğrenci arasında bilgiye ulaşma konusunda farklılıklar oluyor. Biz de işte bu noktada kendi alanında uzmanlaşmış gönüllü eğitmenlerimiz ile bizden eğitim talebinde bulunan her seviyeden okula, yetiştirme yurtlarına, yaşlı bakım evlerine, ceza infaz kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına giderek “Kendi Hayatının Lideri Ol” (KHLO) başlıklı seminerler veriyoruz. Bu kapsamda 2004 yılından bu yana 510.000’den fazla kişiye bu seminerle ulaşmış bulunuyoruz. 19 yılda 4.750’den fazla gönüllü seminer verdik. Çalıştığımız kurumların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Hedefimiz milyonlara ulaşmak.

Ayrıca Uğur Böceklerimiz 2011 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanında çevrelerinde gördükleri sorunlara çözüm getirebilecek “Küçük İyilik Fikirleri”ni de hayata geçiriyorlar. Bu kapsamda birçok yerde kütüphaneler kurdular, binlerce kişiye okuma yazmayı öğrettiler, öğrencilere ders verdiler, ağaç diktiler… Birbirinden farklı 230 projeyi hayata geçirdiler.

Neler yaptığımız ve nerelere konduğumuzla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Elma Yayınevi’nden çıkan “Küçük İyilik Fikirleri – Türkiye Uğur Böcekleri” isimli kitabımızdan ulaşabilirsiniz.