Sık Sorulan Sorular

Uğur Böcekleri Derneği (UBD) nedir?

Türkiye Uğur Böcekleri Programı (TUP) olarak 2004 yılında İzgoren Akademi tarafından başlatılan gönüllü bir sosyal sorumluluk programıdır. 2015 yılında dernekleşmiştir.

Dernek olarak amacınız, ilke ve değerleriniz nelerdir?

Amacımız,

  • Bilgiye ulaşmakta güçlük çeken yerlere bilgiyi taşımak,
  • Yurt sevgisi ve hoşgörü ilkelerini, girişimcilik, iş kalitesi ve dürüstlük değerlerini yaşatmak,
  • Gönüllü seminerler aracılığıyla bilgiyi yaymak,
  • Proje katılımcılarının projeleriyle ülkeye değer katmaktır.
Uğur Böcekleri Derneği ile İzgören Akademi işbirliği nasıldır?

TUP  İzgören Akademi tarafından 2004 yılında başlatılmıştır. Mavi Uğur Böceklerimizden olan İzgören Akademi eğitmenleri ve çalışanları gönüllü seminerler vererek ve büyük projelerimizin gerçekleşmesinde bağış yaparak bize destek vermektedir.

Uğur Böcekleri Derneği’ne düzenli destek veren başka kuruluşlar var mı?

İzgören Akademi’nin  kardeş kuruluşlarından olan Elma Yayınevi , Vizgo.net ve Karaoklar Ekolojik Hayat Çiftliği de derneğimizin düzenli destekçilerindendir.

Uğur Böceklerinin renkleri ne anlama geliyor?

Beyaz: İlkokullarda okuyan öğrenci kardeşlerimizdir.

Sarı: Yeni seminer vermeye başlayan uğur böceklerimizdir. İlköğretim okullarında seminer verebilirler. 10 seminer verdikten sonra renkleri turuncuya dönüşür.

Turuncu: Liselerde seminer verebilirler. 25 seminer verdikten sonra Kırmızı Uğur Böceğine dönüşürler.

Kırmızı: SHÇEK, cezaevleri, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, sivil toplum kuruluşlarında seminerler gerçekleştirebilirler. 40 seminer verdikten sonra Bordo Uğur Böceği olurlar.

Bordo: Yeni başlayan Uğur Böceklerine mentorluk yapar, seminerler gerçekleştirebilirler.

Mavi: İzgören Akademi eğitmen ve çalışanları olarak “Kendi Hayatının Lideri Ol” (KHLO) seminerine ek olarak kendi alanlarında seminerler verebilirler.

Gönüllü Uğur Böceği olmak ücretli midir?

Hayır.

Nasıl gönüllü Uğur Böceği olabilirim?

Uğur Böcekleri Derneği’nde gönüllü Uğur Böceği olmak için üç farklı yol bulunmaktadır.

  • Uğurlu Eğitim: Bir projeniz veya iyilik fikriniz varsa ve başkalarına faydalı olmak istiyorsanız sizi Uğurlu Eğitimimize davet ediyoruz. Bu eğitimde projenizi nasıl hayata geçireceğinizi, proje yönetiminde hangi adımları atmanız gerektiğini öğreniyor, ihtiyacınız olan temel bilgilere ulaşıyor ve başkalarının hayatlarında fark yaratmak için önemli bir adım atmış oluyorsunuz. Uğurlu Eğitim sonrasında kendi iyilik fikrinizle çevrenizdeki bir soruna çözüm üretebilir ve kendi projenize liderlik edebilirsiniz. Uğur Böceği olup olamayacağınızı siz ve süreç belirleyecektir

Uğurlu Eğitim

 

  • Eğitimcinin Eğitimi: Bu programa katıldıktan sonra Kendi Hayatınızın Lideri Olun seminerleri verebilirsiniz. Bu eğitimde beden dili, sunum teknikleri, takım çalışması, gönüllülük ve Kendi Hayatınızın Lideri Olun semineri verilir. Eğitimin sonunda katılımcılara verecekleri seminere hazırlık için bir ay süre verilir. Bu süre sonunda katılımcıların eğitim aldıkları ilde sunum performansları izlenerek seminer vermeye başlamaları için akreditasyon sağlanır. Bu eğitim programı, uğur böceklerimizin hem etkili olarak gönüllü seminer vermelerini hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Eğitimcinin Eğitimi

 

  • Liderlik Kampı: Bu programımıza sadece dört yıllık üniversite ve yüksek lisans öğrencileri katılabilirler. Eğitim beş gün sürmektedir ve  İzgören Akademi Ankara merkez ofisimizde verilmektedir. Bu eğitim haftasında Sunum Teknikleri, Liderlik, Kariyer Yolcuğu, Proje Yönetimi, Algı Yönetimi, Kendi Hayatınızın Lideri Olun konularında eğitim verilmektedir. Eğitim sonrasında verdikleri KHLO semineri demolarını bize ileten katılımcılar başarılı bulundukları tadirde Uğur Böceğimiz olabilirler.

Liderlik Kampı

İyilik yapıp karşılık beklemeden ve bilgiyi yaymak adına çıktığımız bu yolda sizleri de aramızda görmeyi çok isteriz.

Sadece üniversite öğrencileri mi Uğur Böceği olabilirler?

Uğur Böceği olmak için üniversite öğrencisi olmanıza gerek yoktur. Çalışma hayatına girmiş kişiler, gönüllü seminer vermek isteyen tüm 18 yaşını geçmiş, Eğitimcinin Eğitimi programımıza kabul edilip, başarı ile tamamlayanlar Uğur Böceği olarak seminer verebilirler.

Etkinlikleriniz ücretli mi?

Dernek olarak bütün etkinliklerimizi, eğitim ve seminerlerimizi gönüllü ve ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz. Olası ulaşım ve konaklama giderleri  için sizlerden destek talebimiz olabilir.

“Kendi Hayatınızın Lideri Olun” (KHLO) seminerinizin içeriği nedir?

60-70 dakika süren bu seminerimizde bizim benimsediğimiz iki ilke (Yurt Sevgisi ve Hoşgörü) ve üç değerimizi  (Girişimcilik, İş Kalitesi, Dürüstlük) örneklerle ve etkileşimli olarak anlatıyoruz.

Kaç kez ve kaç kişiye KHLO semineri verdiniz?

Şubat 2018 itibariyle, 2004’ten bu yana 3420 kez ve 386.000 kişiye KHLO semineri verdik.

Sadece KHLO semineri mi veriyorsunuz, farklı konularda da seminer verebiliyor musunuz?

Gönüllü Uğur Böceklerimiz sadece KHLO semineri vermektedirler. İzgören Akademi mensubu olan Mavi Uğur Böceklerimiz  (eğitmenlerimiz)  kendi uzmanlık alanlarında da gönüllü seminerler vermektedirler.

KHLO Semineri öncelik sıranız nasıldır?

Gönüllü seminerlerimiz için zaman planlaması eğitmen ve gönüllülerimizin programlarına göre yapılır. Başvurular başvuru tarihine ek olarak aşağıdaki sıraya göre önceliklendirilir.
1. Köy okulları
2. Yatılı Devlet okulları
3. İlkokul, ortaokul, liseler
4. Üniversite ve yüksekokullar
5. SHÇEK Yetiştirme yurtları
6. Cezaevleri
7. Huzurevleri
8. Sivil Toplum Kuruluşları
9. Belediyeler
10. Kamu kurumları
11. Özel eğitim ve öğretim kurumları
12. Ticari işletmeler
13. Diğer kurum ve kuruluşlar

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KHLO semineri vermenize bağışımla desteği olabilir miyim?

Evet.   Kendiniz, sevdikleriniz, kurumunuz adına KHLO seminerlerimize bağış desteği verebilirsiniz.  Sevdikleriniz ve kaybettğiniz yakınlarınız için, önemli günleriniz ya da kutlamalarınız için çiçek göndermek yerine ülkemizin bilgiye zor ulaşan bir yerinde seminer vermemize destek olabilirsiniz.

Kimler gönüllü olabilir?

18 yaşını geçmiş, Eğitimcinin Eğitimi programını bitirmiş ve demosunu gönderip derneğe akredite olan kişiler Uğur Böceği Gönüllüsü olabilirler.

Nasıl destek olabilirim?

Uğur Böcekleri Derneği’ne bağış yoluyla  ya da çevrenizde bulunan sorunlara karşı gerçekleştirdiğiniz çözümlerle ve destek verebilirsiniz. Uğur Böcekleri Derneği’ni tüm tanıdıklarınıza anlatarak tanınır ve bilinirliğini artırabilirsiniz.  Böylelikle daha çok kuruma  gönüllü seminerlere gidebilir, daha çok gönüle  girebilir, bilginin ışığını daha geniş bir alana yayabiliriz.

Hemen Şimdi Destek Ol!

Uğur Böcekleri ile Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Projesi gerçekleştirmek istiyoruz. Ne yapabiliriz?

KSS Projeleri kapsamında Uğur Böcekleri Derneği ile işbirliği yapmak istiyorsanız kurumunuz adına yetkili kişinin UBD sorumlusu ile iletişime geçmesi ve ayrıntılı  bilgi alması gerekmektedir.

Küçük İyilik Fikri projem var? Ne yapmalıyım?

Uğurlu Eğitim programımıza katıldıktan sonra 1 ay içinde bizlere projenizi sunmanız gerekmektedir. Daha sonrasında iyilik fikriniz kayıtlarımıza alınır.

UBD burs verir mi?

Hayır. UBD bilgiye kaynak ayıramayan yerlere bilgiyi taşır. bilgi@ugurbocekleri.org adresine e-posta atarsanız “burs veren kurumlar listesi”ni sizlerle paylaşabiliriz.

Size nasıl ulaşabilirim?

Aklınıza takılan soruları bilgi@ugurbocekleri.org e-posta adresimize gönderirseniz, size mutlaka geri dönüş yaparız.

Burada bulamadığım cevaplar için nereyi aramalıyım ?

Burada ya da sitemizde cevabı olmayan sorularınız için bizi arayabilir veya e-posta gönderebilirsiniz

Hemen Ara!

E-Posta Gönder!