KÜÇÜK İYİLİK FİKRİ : 100 OLDUK

Sevgili Uğur Böcekleri,

13 yıl önce Türkiye Uğur Böcekleri Projesi olarak çıkmıştık yola. Amacımız bilginin ışığını ülkemizin her tarafına yaymak, iyiyi, doğruyu, güzeli ve uğuru götürmekti her yere. Üç yıl önce, 2015’te de dernek olduk.

Projemizin ilk aşamasında amacımız uğur böcekleri yetiştirmekti. Bu süre içinde binlerce uğur böceği adayına eğitimler verdik. Bunlardan birkaç yüzü Uğur Böceği oldu; bilgi götürdü, umut götürdü, uğur götürdü gittikleri her yere.

Kendi Hayatının Lideri Ol (KHLO) seminerleri verdik 380.000 kişiye. Deniz yıldızı öyküsünü hep aklımızda tutarak. Hep iyimser olduk, hep idealist. Biliyorduk ki umut var.

Aferinler beklemedik, kimselerden maddi destek de almadık. Çünkü biz zengindik; biliyorduk ki bilgimizi verdikçe zenginleşiriz. Biliyorduk ki ışığımızı verdikçe daha bir aydınlık içinde oluruz, gülümsemeler gördükçe kahkahalar atabiliriz. Biliyorduk ki ancak bu şekilde kendi varlığımızı anlamlı kılabiliriz, en başta da kendi gözümüzde. Küçük dokunuşlar bu yüzden değerliydi işte. Mutlu olabilmek için mutlu ettik. Köylere, kasabalara, şehirlere uçtuk yakın uzak demeden. Soğuktu, kardı, yağmurdu, sıcaktı aldırmadan.

Binlerce okula uçtuk ilkokuldu, üniversiteydi ayırmadan. Yetiştirme yurtlarına, ceza infaz kurumlarına misafir olduk. Sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaptık. Birlikten kuvvet doğar dedik. Gönüllere girdik birlikte.

Derler ya Anadolu’da “ya bir söz bırak, ya bir iz” diye. Amacımız bilgiye dayanan sözler, hayata dair izler bırakmaktı gönüllerde; kıvılcımlar çıkarmaktı karanlıklar içinde, belki ateşe döner diye.

Gezdikçe yurdumuzu anladık ki yüce gönüllü bir halktır bizimkisi ve baş tacı eder kendisine hizmet edeni. Gördük ki onlara hizmet için ayrılan emek, kaynak ve zaman asla yabana gitmez.

İki ilkemiz (Yurtseverlik ve Hoşgörü) ve üç temel değerimiz (Dürüstlük, İş Kalitesi ve Girişimcilik) dünyanın her yerinde ve her dönemde toplumların baş tacı ettiği ilke ve değerler olduğu için; bütün kimliklerin, aidiyetlerin ve günlük siyasetin ötesinde, dışında ve üzerinde olduğu için davet edildik her yere. Hiç bir davetçiye de hayır demedik samimi oldukları sürece; çünkü almadan vermekti amacımız hiç karşılık beklemeden.

KHLO seminerlerini dünyanın bir başka coğrafyasında versek de kabul görürdük. Bu ilke ve değerler insanlığın binlerce yıldır deneyim ve sağduyuları ile buldukları, en çok ihtiyaç duydukları ve baş tacı ettikleri şeylerdi zaten. Kim bilir Uğur Böcekleri belki günün birinde yurtdışında da KHLO seminerleri verir. Yurtseverlik derken zaten bütün dünya bizim yurdumuz, bütün insanlık da ailemiz değil mi? Neden olmasın?

Uğur Böcekleri yetiştirmeye devam ediyoruz; ama artık binleri değil daha az sayıda kişiyi eğitiyoruz. Eğitmen Uzmanlık Programı, Liderlik Kampı, Eğitimcinin Eğitimi ve Uğurlu Eğitimlerimiz almaktan çok vermeye odaklanmış, ben ve biz dengesini kurabilen, samimi, özverili, bilgi peşinde koşan, bilgiyi yaymaktan zevk alan, liderlik yeti ve donanımlarına sahip uğur böceği adaylarına hizmet ediyor; onlar daha rahat uçabilsinler ve daha çok gönüle girebilsinler diye. Eğitimler sonunda aday uğur böceklerinden kendi projelerini hayata geçirmelerini, süreç içinde de Uğur Böceği olmalarını bekliyoruz.

Projemizin ikinci aşaması olan “Küçük İyilik Fikirleri” ise hayata geçirilen projelerimizle ilgili. Küçük büyük dinlemeden hayata geçirilen her bir iyilik fikrini biz büyük bir iyilik fikri olarak görüyoruz. Biliyoruz ki hiçbir şey yapmamanın erdem haline geldiği ve her türlü tüketmenin moda olduğu bir dünyada başkaları için ne kadar küçük olursa olsun iyi bir şey yapmak hem insanlık hem de kendimiz için iyi bir şey yapmaktır. İşte Küçük İyilik Fikirleri kitabımız bu nedenle defalarca okuduğumuz, her okumada yenilendiğimiz, dostlarımıza en çok hediye ettiğimiz kitap oldu. İkincisi de yolda; sabretmek zor şey ama biraz daha sabır lütfen.

Projeye dönüşen küçük iyilik fikirlerimizin sayısı 100 oldu. Dalya dedik. Hayırlı olsun. Bu yola emeğini, gönlünü, zamanını, bilgisini koyan tüm Uğur Böcekleri, ellerinize, emeklerinize, gönlünüze sağlık. Ama daha hayata geçirilecek milyarlarca küçük iyilik fikrimiz var.

Biliyoruz ki on binlerce iyilik fikriniz vardı ve siz onların hepsini hayata geçirdiniz. Tevazunuzdan bildirmediniz bize asansöre binince ısrarla “merhaba” dediğinizi, yolda selamlaştığınızı, yeni taşınan komşunuza çay götürüp ihtiyacını sorduğunuzu, bir fidan diktiğinizi, hasta ziyaretine gittiğinizi, kan bağışladığınızı, bir öğrenciye burs verdiğinizi, kuşlara yem attığınızı, birilerine kitap hediye ettiğinizi, komşunuzun çocuğuna ders çalıştırdığınızı, işe yeni başlayan mesai arkadaşınıza sıcak bir karşılama yaptığınızı, sevdiğiniz ve cüzdanınızda taşıdığınız şiirleri içinizin ısındığı bir kişiye armağan ettiğinizi, komşu çocuğun bisikletini tamir ettiğinizi, birilerine yüzme öğrettiğinizi, sokak hayvanlarına su verdiğinizi, yolda uçuşan naylon torbaları düğümleyip çöpe attığınızı, doğa yürüyüşlerinde başkalarının attığı çöpleri topladığınızı, unutulmuş akrabaların ve yaşlıların hatırını sorduğunuzu, gönlünüze değen bilgelik öykülerini bir fırsatını bulup başkalarına anlattığınızı, işyerinden çıkarken bütün lambaları (tuvalettekiler dahil) söndürdüğünüzü, okumadığınız kitapları okuyacaklara verdiğinizi, kütüphanelere bağış yaptığınızı, çöplerinizi ayrıştırdığınızı, fazla giysilerinizi ihtiyacı olanlara ulaştırdığınızı, hep öğrenci olarak kalıp durmadan öğrendiğinizi, verirken azalmadığınızı… Bildirmediniz bizlere bunları ve daha nicesini… Ama biliyoruz biz… İyi ki varsınız; hep sağ olun, hep var olun…

Sevgili Uğur Böcekleri,

Sizler ülkemizin ve dünyamızın gururu ve geleceğisiniz. Henüz yeni başladık işe. Yeni yılda hep birlikte daha çok ışık yaymak, daha fazla gönüle girmek, daha yüksek ve uzaklara uçmak, çoğalmak, çoğaltmak, daha güzel izler ve sözler bırakmak, mutlu ederken de mutlu olmak dileğiyle…

Dünya sizlerle güzel.

Dr. Zafer Parlak

Uğur Böcekleri Lideri

27 Aralık, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir